Treść obowiązków pacjenta i odwiedzających

Załącznik nr 1 do zarządzenia nr 27/2023 Dyrektora WOLOiZOL w Gorzycach.
 
Obowiązki Pacjenta WOLOiZOL w Gorzycach.
 
  1. Pacjent zgłaszający się do leczenia w Wojewódzkim Ośrodku Lecznictwa Odwykowego i Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Gorzycach (zwanym dalej: WOLOiZOL) jest zobowiązany poddać się badaniu przez lekarza i pielęgniarkę, a stosownie do potrzeb także czynnościom doprowadzającym go i jego rzeczy do należytego stanu higieniczno-sanitarnego.
  2. Pacjent obowiązany jest stosować się do wszystkich zaleceń i wskazówek lekarzy oraz innych pracowników udzielających świadczeń zdrowotnych (w tym do udzielenia wyczerpującej odpowiedzi na pytania dotyczące ryzyka zakażenia oraz wywiadu epidemiologicznego) oraz przestrzegać wewnętrznych uregulowań WOLOiZOL. Nie wolno mu przyjmować leków ani poddawać się jakimkolwiek zabiegom bez zlecenia lekarza lub pielęgniarki.
  3. Od pacjenta wymaga się w szczególności: 
    1. Przestrzegania powszechnie przyjętych zasad współżycia społecznego (w relacjach z innymi pacjentami zalecana jest szczególna ostrożność ze względu na możliwość wystąpienia nieprzewidywalnych zachowań pacjentów – osób z zaburzeniami psychicznymi).
    2. Utrzymania porządku i czystości (w tym: nie wolno zanieczyszczać pomieszczeń, wyrzucać przez okno odpadków oraz zanieczyszczać odpadkami zlewów i urządzeń sanitarnych) oraz przestrzegania zasad higieny osobistej.
    3. Posiadania własnych ubrań i środków higieny osobistej, w tym: mydła, szamponu, szczotki i pasty do zębów, grzebienia, ręcznika, środków do higieny intymnej, itp.
    4. Stosowania się do zasad bezpieczeństwa i niezbędnych wymagań dotyczących porządku dnia (pory posiłków, zabiegów i zajęć, ciszy nocnej itp.).
    5. Przebywania w wyznaczonych dla niego miejscach oraz nieopuszczania obiektów i terenu WOLOiZOL bez zgody lekarza lub innych osób odpowiedzialnych za przebieg procesu udzielania świadczeń zdrowotnych.
    6. Przestrzegania kontraktu dotyczącego realizacji programu terapeutycznego (dotyczy pacjentów Oddziału Terapii Uzależnienia i Segmentu III A Psychiatrycznego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego).
    7. Poszanowania mienia oddanego mu do użytku na czas leczenia. Bez zgody właściwego pracownika pacjent nie ma prawa przenosić mienia WOLOiZOL z jednego miejsca do innego. Za szkody powstałe z winy pacjenta ponosi on odpowiedzialność majątkową do równowartości rzeczywistego kosztu usunięcia szkód.
  4. Pacjenci, których stan zdrowia na to pozwala, w ramach ergoterapii uczestniczą w utrzymaniu czystości i porządku wokół siebie oraz terenów i bezpośredniego otoczenia WOLOiZOL (w szczególności tego, z którego korzystają), przy zastosowaniu zapewnionych przez WOLOiZOL środków ochrony indywidualnej oraz sprzętów lub urządzeń.
  5. Pacjenci samodzielnie spożywają posiłki w jadalniach, z zastrzeżeniem pacjentów, których stan zdrowia na to nie pozwala. Nie wolno przechowywać i spożywać żywności niewiadomego pochodzenia i przeterminowanej (w przypadku zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego może ona ulec konfiskacie i zniszczeniu).
  6. Obowiązuje całkowity zakaz wnoszenia, sprzedaży, posiadania, spożywania, podawania napojów alkoholowych i innych substancji psychoaktywnych (uzależniających) oraz uprawiania gier hazardowych.
  7. Pacjentów Ośrodka Terapii Uzależnień obowiązuje zakaz:
    1. Kontaktów seksualnych oraz zachowań mogących wskazywać na wchodzenie w relacje intymne i zakaz przebywania mężczyzn w salach kobiet i odwrotnie.
    2. Używania prywatnych urządzeń elektrycznych (z wyłączeniem urządzeń do higieny osobistej).
    3. Korzystania z urządzeń elektronicznych (np. telefonów komórkowych, laptopów, tabletów), gdy przeszkadza to w osiąganiu celów leczenia lub gdy decyzję taką podjął pracownik udzielający świadczeń zdrowotnych.
  8. Pacjent nie może przebywać w miejscach nie udostępnionych dla pacjentów. Wchodzenie do tych miejsc dopuszczalne jest tylko za zgodą właściwego pracownika. Pacjent nie ma prawa dotykać i używać bez zezwolenia osoby odpowiedzialnej urządzeń oraz sprzętów medycznych, gospodarczych i technicznych. Ze względu na niebezpieczeństwo powstania pożaru zabrania się pacjentom spacerów po terenach zalesionych, poza trwałymi drogami i ścieżkami (w szczególności w okresach podwyższonego stanu zagrożenia pożarem).
  9. WOLOiZOL nie ponosi odpowiedzialności za pieniądze i przedmioty będące w posiadaniu pacjenta. Podejmowanie pieniędzy i przedmiotów przez pacjentów w ramach depozytu odbywa się za pośrednictwem księgowości, na podstawie odpowiednio wcześniej złożonego pisemnego wniosku pacjenta lub osób uprawnionych (przedstawiciele ustawowi).
  10. Pacjent może przyjmować odwiedzających w porze dziennej – ilość odwiedzających i określony czas pacjent lub odwiedzający winien uzgodnić z lekarzem lub inną osobą odpowiedzialną za udzielane świadczenia zdrowotne.
  11. W razie rażącego naruszenia przez pacjenta niniejszych przepisów, pacjent może być wypisany z WOLOiZOL, jeśli jego stan zdrowia na to pozwala.
Załącznik nr 2 do zarządzenia nr 27/2023 Dyrektora WOLOiZOL w Gorzycach.
 
Obowiązki Odwiedzających w WOLOiZOL w Gorzycach.
 
  1. Odwiedziny w WOLOiZOL w Gorzycach (zwanym dalej WOLOiZOL) mogą się odbywać pomiędzy godziną 900 a 1900: w Psychiatrycznym Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym pomiędzy godziną 900 a 1700, w Ośrodku Terapii Uzależnień w Oddziale Terapii Uzależnienia w soboty i niedziele pomiędzy godziną 1400 a 1900 , w Warsztacie Terapii Zajęciowej pomiędzy godziną 900 a 1300 (jeżeli uczestnik zajęć lub odwiedzający uzgodni to z Kierownikiem Warsztatu lub inną osobą odpowiedzialną za przebieg zajęć). Zaleca się telefoniczne zgłoszenie odwiedzin u pacjenta Psychiatrycznego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, na co najmniej 2 dni robocze wcześniej, pracownikowi socjalnemu WOLOiZOL na nr telefonu 32 4123170 (w dni robocze od poniedziałku do piątku od 700 – 1400). Pracownik socjalny dokonuje wówczas rejestracji odwiedzin, odnotowując: dane osób odwiedzających (imię, nazwisko, dane kontaktowe), dane odwiedzanego pacjenta oraz wyznacza datę i godzinę odwiedzin.
  2. Ilość odwiedzających i konkretny czas odwiedzin winien być uzgodniony z lekarzem lub osobą odpowiedzialną za funkcjonowanie komórki organizacyjnej w czasie odwiedzin. Odwiedzanie ciężko chorych pacjentów odbywa się za zgodą lekarza.
  3. Osoby odwiedzające, upoważnione przez pacjenta lub jego przedstawiciela ustawowego, mogą uzyskiwać informacje dotyczące jego stanu zdrowia wyłącznie od lekarza, a w zakresie opieki pielęgniarskiej od pielęgniarki.
  4. Osoby odwiedzające, upoważnione przez uczestnika zajęć w Warsztacie Terapii Zajęciowej lub jego przedstawiciela ustawowego, mogą uzyskiwać informacje dotyczące przebiegu rehabilitacji wyłącznie od terapeuty prowadzącego lub Kierownika Warsztatu.
  5. Zakazuje się odwiedzin osobom mogącym spowodować zagrożenie stanu sanitarno-epidemiologicznego oraz znajdującym się w stanie wskazującym na spożycie alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych.
  6. Osoby odwiedzające stosują się do zaleceń wydawanych przez personel medyczny, a w Warsztacie Terapii Zajęciowej przez Kierownika Warsztatu lub inną osobą odpowiedzialną za przebieg zajęć.
  7. W czasie odwiedzin osoby odwiedzające powinny dbać, aby odwiedziny nie zakłócały procesu pracy, udzielania świadczeń zdrowotnych, rehabilitacji i spożywania posiłków. Wszelkie życzenia i uwagi osoby odwiedzające mogą zgłaszać lekarzowi lub osobie odpowiedzialnej za funkcjonowanie komórki organizacyjnej w czasie odwiedzin.
  8. Odwiedziny odbywają się w miejscach do tego wyznaczonych: pokój odwiedzin, punkt gastronomiczny w Ośrodku Terapii Uzależnień, tereny parkowe WOLOiZOL lub inne miejsca wskazane przez lekarza lub osobę odpowiedzialną w czasie odwiedzin za funkcjonowanie komórki organizacyjnej, natomiast odwiedziny pacjentów Psychiatrycznego Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego odbywają się w zależności od wyboru odwiedzających, w pomieszczeniu zamkniętym (w pokoju odwiedzin), zlokalizowanym w Pawilonie B Psychiatrycznego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego lub na otwartej przestrzeni – w miejscach wyznaczonych do odbywania wizyt.
  9. Odwiedzającym nie wolno:
    1. Przebywać w pomieszczeniach służb medycznych, rehabilitacyjnych, gospodarczych i technicznych oraz bez uzasadnionej potrzeby na korytarzach i klatkach schodowych.
    2. Dotykać i używać urządzeń oraz sprzętu medycznego, rehabilitacyjnego, gospodarczego i technicznego.
    3. Ze względu na niebezpieczeństwo powstania pożaru odbywać spacerów po terenach zalesionych, poza trwałymi drogami i ścieżkami (w szczególności w okresach podwyższonego stanu zagrożenia pożarem).
    4. W WOLOiZOL obowiązuje całkowity zakaz wnoszenia, sprzedaży, posiadania, spożywania, podawania napojów alkoholowych i innych substancji psychoaktywnych oraz zakaz uprawiania gier hazardowych, a także zakaz wnoszenia i posiadania przedmiotów mogących stwarzać zagrożenie dla osób i mienia.
  10. Osoby odwiedzające pacjenta nie mogą mieć objawów infekcji.
  11. Odwiedzający są zobowiązani poinformować osobę z personelu o pozostawionych pacjentowi lub uczestnikowi zajęć w Warsztacie Terapii Zajęciowej rzeczach i żywności.
  12. Osobom odwiedzającym zabrania się: dostarczania artykułów żywnościowych niewiadomego pochodzenia i przeterminowanych (mogą one ulec konfiskacie i zniszczeniu) oraz leków i artykułów, które zostały zabronione przez personel, przynoszenia przedmiotów niebezpiecznych, zachowań mogących wprowadzić pacjenta w stan niepokoju (odwiedzający w kontaktach z pacjentami powinni być szczególnie ostrożni, ze względu na możliwość wystąpienia nieprzewidywalnych zachowań pacjentów – osób z zaburzeniami psychicznymi).
  13. Za szkody w mieniu WOLOiZOL powstałe z winy odwiedzającego (lub osoby małoletniej pozostającej pod jego opieką) ponosi on odpowiedzialność majątkową. WOLOiZOL nie ponosi odpowiedzialności za szkody doznane przez odwiedzających w związku z posiadaniem przez nich na terenie WOLOiZOL pieniędzy i przedmiotów wartościowych.
  14. Ze względów epidemiologicznych lub z innych ważnych przyczyn może być okresowo wprowadzony zakaz odwiedzin.
  15. Ostateczną decyzję o możliwości odbycia odwiedzin podejmuje lekarz, pielęgniarka lub terapeuta uzależnień, a w Warsztacie Terapii Zajęciowej Kierownik Warsztatu lub inna osoba odpowiedzialna za przebieg zajęć.
  16. Odwiedzający mają obowiązek stosować się do przepisów powszechnie obowiązujących i zaleceń personelu Ośrodka, w szczególności dotyczących zapobiegania oraz zwalczania zakażeń i chorób zakaźnych.
  17. Osoba odwiedzająca jest obowiązana zapoznać się z niniejszymi obowiązkami, zachowywać się zgodnie z powszechnie przyjętymi zasadami współżycia społecznego, podporządkować się poleceniom i wskazówkom personelu.
  18. Osoby, które nie stosują się do niniejszych obowiązków lub naruszają dobra osobiste pacjentów, uczestników zajęć w Warsztacie Terapii Zajęciowej lub personelu WOLOiZOL mogą być wydalone poza obręb WOLOiZOL lub mogą dla nich zostać ustalone indywidualne zasady odwiedzin.